Dekorasyonun Temeli: 90-60-30 Kuralı

Renklerle aran nasıl? Eğer binbir çeşit duvar boyası arasında kayboluyor, kumaş kartelasına bakarken işin içinden çıkamıyorsan sana çok basit bir kuraldan bahsedeceğiz. 60-30-10 oranı!

Sadece dekorasyonun değil; estetik görünen her şeyin temelinde bu denge var.  Mükemmel fotoğraf kadrajlarında, tarihe geçen edebi eserlerde, ünlü resimler, heykeller ve hatta çiçek aranjmanlarında bile… Klasik güzellik anlayışında; objenin alanda kapladığı yer, renk dağılımı ve materyal dengesi üçe bir kuralıyla şekilleniyor. İşte buradan yola çıkarak, dekorasyonun en önemli aşaması olan renk seçimlerinde hızlıca karar verebilirsin.

İlk olarak evin %60’ı için rengini seçmelisin! Genel atmosferin nasıl bir duygu yaratmasını istiyorsun? Rahat ve huzurlu pastel, natürel tonlar mı? Ferahlık veren beyaz ve bej mi? İddialı koyu gri, kırmızı ya da mor mu? Yoksa dinamik ve sıcak renkler mi? Seçtiğiniz ilk renk geniş alanlarda yer alacak, duvar boyası, zemin, halı ve büyük mobilyalar gibi…

İkinci adımda %30’luk rengin var. Unutma, bu seçim %60’ta yer alan rengini destekleyebilir ya da yeni bir karakter yaratabilir. Kullanacağın alanlar; koltuk, masa, sehpa gibi evin en baskın noktaları. Yumuşak geçişler seviyorsan, ton-sür-ton seçimler yapabilirsin. Ya da kontrast tonlarla zıtlık yaratabilirsin.

Ve sıra geldi, pastanın kremasına! %10’luk kısma kırlent, dekoratif obje gibi aksesuarlar da giriyor, pencere pervazı, masa ayağı, lambanın şapkası gibi ayrıntılar da…  Üçüncü renk seçimini, atmosfere biraz ışık, parıltı eklemek gibi düşünebilirsin. Küçük bir ipucu istersen; ilk iki renk birbirinin tonuysa burada daha koyu dokunuşlar olmalı; ama %30’luk kısımda vurucu bir kontrast oluşturduysan bırak detaylar sakin kalsın.

Şimdi senin için seçtiğimiz örnekleri incele ve kendi renk paletini yarat!

%60 açık gri, %30 toz pembe, %10 kırık beyaz
%60 kavun içi, %30 kahverengi, %10 bej / %60 petrol yeşili, %30 hardal, %10 beyaz
%60 gri ve tonları, %30 beyaz, %10 natürel meşe
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir